Од Србија доаѓаат белградските тинејџери од групата „Лифт”

Од Србија доаѓаат белградските тинејџери од групата „Лифт”

Во Интернационалата програма  ќе  земе учество и  белградската група  „Лифт” чии членови  свират поп рок убаво запакуван во гитаристички аранжмани и модерна продукција.Музиката на овие тинејџери е  инспирирана  од  светската модерна  рок сцена   а идоли им се  Muse,Linkin Park I Green Day.

Нивниот прв хит сингл   „Ако си вољела„  до сега има  преку 250 .000  прегледи на You tube каналот.Музиката за оваа  песна ја напишал Зоран Антонијевиќ а текстот е  на познатиот  рок поет  и музичар  НИкола Враниковиќ.НИнвниот  втор   сингл е песната  „Када осетиш„ а до крајот на оваа година  ,групата „Лифт„ планира да промовира  уште три мелодии.

Групата  ја  сочинуваат; Алекса Вучковиќ – вокал,Лука Лисјак –тапани, Јакша Оантелиќ –бас гитара,Страхиња Вуковиќ- клавијатури  и  како нов член Димитрије Борчанин – гитара

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *